RCHobiBurada.com
RCHobiBurada.com
RCHobiBurada.com
AnaSayfa Teknik Bilgi Genel Swashplate Leveler aletinin kullanımı

Google Reklamları


Swashplate Leveler aletinin kullanımı
Çarşamba, 08 Ekim 2008 20:41

Swasplate leveler Aleti nasıl kullanılınır :

 

 

Model helikopterin dengede uçabilmesini sağlayan en önemli ayarlardan biride swasplate’in her yönden zemine paralel ayarlanabilmesidir.  Bu ayar kumanda üzerindeki subtrim ayarları yardımı ile de yapılabilir. Fakat tavsiye edilen mekanik olarak ayarların ideale yakın olmasıdır. Bunu yapmak için su terazisi kullanmak gibi çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Fakat aşağıdaki yöntemin en kolay ve hata payı en az olan yöntem olduğuna inanıyorum. Bu yazımda Swasplate leveler aletinin nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.  

 

Swasplate Leveler Aleti
  • Swasplate leveler aleti  ile ayar yapmadan önce kumanda ayarlarının sıfırlanmasında fayda vardır. (Subtrim, Pitch ayarları). Bunun yapmanın en kolay yollarından biri kumandanızda yeni boş bir model ayarına geçmektidir.
  • Rotor’un swashplate üstünde kalan rotor head bölümünü ana milden çıkarın.
  • Alıcınızı dışarıdan bir pil bağlayarak güç verin ve kumandanızı açarak her iki kontrol çubuğunu da orta yani merkez pozisyona alın. Bu aşamadayken servo kollarını bağlantılara dik açı yapacak şekilde monte ediniz. Eğer alıcınıza ESC üzerinden LiPo piliniz ile güç verecekseniz, motor bağlantıları söktüğünüzden emin olunuz.
  • Swashplate bağlantılarını (inkage rod) model helikopterinizinde belirtilen uzunlukta ayarlayınız ve swashplate ile servo kollarına bağlayınız.
  • Kumadanın kontrol kollarını orta noktada olduğunu kontrol ediniz. 
  • Swashplate leveler tool’u ana mile geçirin ve ayaklarının swashplate bağlantılarının üstüne denk getirin.
  • Shasplate bağlantıları ve swashplate leveler  tool’un ayakları birbirine tam temaz etmesi gerekir. Eğer arada boşluk kalan ayak varsa o bağlantının linkage rod’unu ayarlayarak boşluğu kaldırınız.
  • Tüm bağlantılar Leveler aletinin ayaklarına değdiğinde işlemi tamamlamış olursunuz.
 
Swashplate leveler kullanımı
Swashplate leveler kullanımı
Swashplate leveler kullanımı
 

 

Son Güncelleme ( Pazar, 19 Ekim 2008 21:29 )
 
Reklam